Tchyně vs. snacha

23.06.2020

Dotaz:

Milá Verčo, chtěla bych tě poprosit o rozbor mého vztahu s mojí snachou. Myslela jsem si o ní, že je to hodná holka a měla jsem ji ráda. Pořád jsem si myslela, že k sobě najdeme cestu a budeme kamarádky, stejně, jako jsem kamarádka s mým synem. Jenže to jsem se asi spletla. Snacha se chová někdy divně. Zdá se mi, že mi nevěří nebo že si některé věci, které řeknu, vyloží úplně jinak než jak jsem je myslela a navíc úplně špatně. Trápí mě to, protože bych s nimi oběma měla ráda hezký vztah. Ale z její strany je nějaká stěna nebo nepochopení nebo já tomu nerozumím. Někdy je jakoby uražená, ale já vůbec netuším proč. A pak mluví tak, že mě to zraňuje. Jindy je moc příjemná a ochotná. A já v podstatě kolikrát nevím, na čem vlastně jsem. Můj syn stojí při ní, i když se mi zdá, že snacha není v právu a mně se tím odcizuje.

Děkuji, snad ti to takto stačí.

Rozbor:

Ahoj, moc tě zdravím a posílám obrázek vašeho vztahu.

Vztah tchyně a snachy je mnohdy komplikovaný. Byť nechtíc zde často probíhá skrytá, nebo otevřená rivalita dvou žen, které obě milují jednoho muže. Váš společný vztah není výjimka. Obě aury jsou "naježené". Jste si jedna druhé tak trochu "proti srsti". Z tvého pole (vlevo) usuzuji, že tvá snaha o navázání citového pouta ke snaše byla a je upřímná a opravdová. Z její strany utíká citová nitka opačným směrem. Nemá o kamarádství s tebou zájem. Nechce se sbližovat. Dokonce to vypadá, že se snaží vyhýbat i komunikaci s tebou. Verbální provázky také nefungují. Nemáte si co říct, jste dvě cizí osoby, které spíš ze slušnosti snáší vzájemnou přítomnost. Pro tebe je tato situace velmi nepříjemná a "bublá to v tobě". Ráda by ses vůči ní víc angažovala. Když se ale na situaci podíváme hlouběji zjistíme, že tvá snacha má zatažený solar. Jde o ženu, která si velmi málo věří a bojí se o svou pozici v rodině a vztazích. Bojí se ztráty a tak si své vztahy pečlivě hlídá. Ve tvé přítomnosti se zužuje její první energetické pole. Má pocit, že ohrožuješ její "teritorium", i když to tak doopravdy není. Působíš na ní dost invazivně a svérázně, vykládá si to však po svém. Obává se, že byses mohla nabourávat do její rodiny a vztahu. Tebe zase provokuje její nejasné, úhybné chování, které dělá dojem, jakoby se před tebou schovávala.

Je mi to líto, ale tenhle vztah "nevztah" má slabé vyhlídky na sblížení. Naděje sice umírá poslední, ale zázraky bych zrovna tady nečekala. Snacha k tobě bude obezřetná, podezíravá a bude si tě držet od těla. Ty od ní budeš marně očekávat přímočarost a rozuzlení této situace. Nejde o to, že by tě neměla ráda. Spíš k tobě nenavázala vůbec žádný vztah a vzájemně jste si jako lidé "nesedli". Navíc mezi vámi stojí láska tvého syna, a tak chtě - nechtě, probíhá podprahový souboj o jeho přízeň. Nemá cenu to lámat přes koleno. I kdyby ses snažila sebevíc, nebudeš pro ní kamarádka, se kterou by šla na kávu. Jsi pro ní matka jejího manžela - tchyně. Na druhou stranu tahle interakce není nijak hluboká, nebo vyhrocená, zachovává si určitou neutralitu. A v této slušné neutrální podobě bych vztah i ponechala. Kdyby se situace náhodou změnila a snacha se ti víc otevřela, bude to jenom plus. Nepokoušej se však zasahovat do vašeho vztahu hlouběji, ani v dobré snaze vyjasnit si ho. Snacha by to vnímala jako provokaci a tendenci vmísit se jí do manželství a rodiny. Nyní nezbývá nic jiného, než přestat tlačit na pilu a respektovat její vztah k tobě takový, jaký právě je.

Odpověď: Se snachou je to přesně tak a nemýlila jsem se. Utíká ode mě a je rezervovaná. Od začátku si mě k sobě nechce pustit. A mě to mrzelo, moc. Teď už ne. Možná je pro ní za trest ta zdvořilostní návštěva, když se vidíme. Kolikrát jsem se tam stavila, třeba na hodinu a cítila jsem hrozný dusno. Ulevilo se mi až když jsem odešla pryč. No, evidentně s tím prostě nic nenadělám, snachy si nevybíráme :-DDD Musím se s tím hold nějak smířit.