Sestra má všechno, já nic...

04.08.2020

Dotaz:

Dobrý večer Verčo, konečně jsem se dostala k sepsání toho mého dotazu. Minule jsem psala trochu zmateně, omlouvám se. Už jsem vychladla, tak píšu:-) Ta věc mě trápí neustále už hodně let. Nerozumím si vůběc s mámou. Máma protěžuje ve všem pořád jen ségru. Ségra dostala od našich všechno. Je dospělá ale starají se o ní jak o dítě, je hrozně rozmazlená. Máme období kdy jsme v kontaktu, potom se rozhádáme a utne se to. Po čase zase komunikujem a pak se to celé znova opakuje.Máma mě nutí jen dodržovat jejich pravidla a stejně to nestačí. Možná jsem už zaujatá, ale trpím tím hodně. Sestra je mazánek rodiny a všechno jí projde. Už jsem z toho neskutečně utahaná a zničená. Moje otázka zní: Jak má máma ke mě vztah a k sestře a Proč má sestru radši než mě? Moc děkuji!


Rozbor:

Přeju hezký večer! Tohle je nesmírně komplikovaná situace a tak i její řešení bude hodně obtížné. Časově i emocionálně.

Na obrázku je maminka uprostřed, vy vlevo a sestra vpravo. Musím vám dát za pravdu v tom, že sestra je opravdu dost rozmazlená a taky vypočítavá. Její spodní pole jsou taková "nabubřelá" a rozpínavá, jejich chod je ale jaksi zpomalený. Tato žena je pasivní a hodně pohodlná. Miluje komfort a je skutečně zvyklá, že všechno dostane přímo pod nos. Navenek to sice vypadá, jako život snů, ale má to i svou odvrácenou stránku. Druhotný důsledek takového života bohužel přináší pomyslnou "atrofii" sestřiných schopností. Je zvyklá, že za ní vždycky všechno udělají druzí. Ona sama si pak není schopna poradit v žádné situaci a z každé maličkosti se bude nesmyslně hroutit. Úplně odvykla řešit problémy, vyvíjet snahu a pěstovat si nezávislost. Její duše stagnuje. Ale kdo chce kam, pomozme mu tam... je to její rozhodnutí a preference.

Sestra hází mamince komunikační nitku, kterou omotává její mentální pole. To je věc, která vás zlobí asi ze všeho nejvíc. Sestra to s mámou prostě umí. Občas jí šikovně manipuluje, aby dostala, co chce. Kolem hlavy se jí tvoří taková "pámbíčkářská čelenka energie". Hraje záměrně roli hodné dcerky, se vším souhlasí, všechno odkývá, aby jí rodina ve všem vyhověla. Maminka se jí ochotně nechává manipulovat a tohle chování jí takříkajíc "baští". Neuvědomuje si tu skrytou vypočítavost.

Když se však dívám na interakci mezi vámi a maminkou, je to na ostří nože. Ona má hlavu plnou otázek, proč nejste schopna se lépe adaptovat do rodiny. Nechápe, co vám stále vadí a proč si všechno vztahujete na sebe. Vaše vzájemná vazba je obrovsky napjatá a opoziční. Ano, je pravda, že vůči sestře je máma mnohem víc benevolentní, ale nemohu souhlasit s tím, že by jí měla raději. Naopak. Její citová nitka se natahuje mnohem silněji k vašemu srdci. Dělá si o vás vnitřně velké starosti. Nejste jí vůbec lhostejná! Problém je, že vaše povahy jsou jak kosa na kámen. Nesnesou se. A ani jedna z vás nechce ustoupit. Maminka vás nutí se přizpůsobit rodině a hrát určitou roli. Vy chcete však být sama sebou a nutíte zase zpětně mámu, aby dala za pravdu vám - přijala vaše pravidla. Když to nechce udělat, vy se úplně rozohníte a jdete do otevřeného konfliktu. Z vašeho srdce vystřeluje hák, který výčitkami nutí mámu, aby se postavila "na vaší stranu". Tady je ale ten zádrhel. Vy sama vnímáte rodinné prostředí jako bitevní pole, kde je vždycky někdo s někým spolčený proti ostatním. Obávám se, že ten samý problém se projevuje i ve vašich dalších vztazích. Vztahy jsou pro vás válečná zóna, kde probíhá nepřetržitý poziční boj. To je ten vyčerpávající zdroj problémů, co vás ničí.

Takže zlepšení vztahu s maminkou je běh na dlouhou trať a bude potřeba postupně jakoby změkčit svůj pohled na celou situaci a zneutralizovat tu vnitřní zlobu a křivdu. Ale mnohem důležitější krok, který je třeba udělat ihned, je: PŘESTAT KOMPLETNĚ VE VŠECH VZTAZÍCH VNITŘNĚ VÁLČIT A DOKAZOVAT DRUHÝM SVOU SÍLU A PRAVDU. Stravuje to vaši energii a nepřináší absolutně žádný kladný výsledek. Když vás někdo není ochoten respektovat takovou, jaká jste, nechte mu jeho úhel pohledu. Nebojujte a nic mu nedokazujte! Nesnažte se násilně měnit jeho názor na vás. Je to Sisyfovská práce... Na příkladě maminky sama vidíte, jak se všechno pořád opakuje dokola. To proto, že nejen máma, ale i vy sama stále dokola opakujete stejné chyby. Zkuste se chopit role "Té moudřejší z vás". Potřebujete vyhlásit ve svém srdci "vztahový mír". Obecně vůči všem vašich konfliktním vazbám. Ten mír, co vznikne ve vašem nitru, se začne pozvolna přelévat i do jednotlivých vztahových provázků s ostatními a vaše vztahy "změknou", uklidní se... smíří se a zharmonizují. Pokud tohle uděláte, nesmírně se vám uleví a napětí ve vašem životě začne výrazně slábnout. Záleží zcela na vás, ale za pokus to rozhodně stojí...

Odpověď: zrovna dvakrát jste mě nepotěšila, ale dalo mi to trochu naději, že to půjde zlepšit.díky za váš čas.