Podivné přátelství

20.06.2020

Dotaz:

Milá Verunko, píšu ti, protože by mě zajímal vztah jedné mojí bývalé kamarádky ke mně, jelikož mi vrtá hlavou, jak to všechno vlastně bylo. Chtěla bych v tom mít jasno, abych příště podobnému typu člověka nenalítla a prokoukla ho eventuálně včas.

Měla jsem kamarádku, pro kterou bych dýchala. Seznámily jsme se v práci, kam nastoupila. Byla to taková zakřiknutá žena. Poprosila mě, jestli bych jí nepomohla se zapracovat. A pak to začalo. Trávily jsme spolu téměř veškerý pracovní, ale i osobní čas, přestože jsme obě měly rodinu. Věnovala jsem se jí na 300%. Věnovala jsem se jí hlavně co se jejího osobního života týká, protože měla hromadu problémů a katastrofální partnerský vztah. Zdálo se, že kamarádka je obětí osudu i svého manžela a samých nešťastných náhod. Pomáhala jsem jí jak jsem mohla i nemohla, prakticky jsem nad jejími problémy přemýšlela téměř nonstop, jak bych jí ještě mohla více pomoci. Trpělivě jsem naslouchala jejím potížím. Když se rozvedla, pomáhala jsem jí ještě víc. Nikdy jsem si nepřipouštěla, že jsem unavená, že to je hodně "přes čáru" a že tím trpí i moje vlastní rodina a taky moje pracovní výsledky, na nichž závisel můj výdělek. Dělala jsem za ni i věci, které si mohla udělat v pohodě sama. Vůbec mi to nedocházelo. Pak jsem z toho zaměstnání odešla a kamarádka také. Pak mi náhle zmizela ze života a vůbec se mi nějaký čas neozvala. Musím říct, že nejen, že se mi po ní nestýskalo, ale dokonce se mi hrozně moc ulevilo. Kamarádka pro mě byla totální přítěž. Koule u nohy. To jsem si však uvědomila až pak. Konečně jsem se nadechla a mohla se věnovat sama sobě a své rodině a práci. Když se mi pak po dlouhé době znovu ozvala, byl to úplně jiný člověk. Sršela sebevědomím a optimizmem. Měla jsem z ní radost, velikou radost za to, co se sebou dokázala mezi tím udělat. Jenže se mi zdálo, že mezi znovu navázala na starý model našeho přátelství a začala na mě opět parazitovat. Teď už to tak musím nazvat, protože to tak bylo. Zpočátku jsem to nepoznala a na ten model jsem najela a opět jí otevřela své srdce dokořán. Později jsem ale měla určité pochybnosti, které mi nedaly spát a já jsem se od ní začala odpojovat. Nakonec se ukázala jako vypočítavá bezcitná mrcha, to tady ale nechci rozepisovat. Ono se mi to občas zdálo po celou tu dobu, ale takové myšlenky jsem vždycky zahnala a zastyděla jsem se za ně. Ale moje intuice se evidentně nemýlila, akorát já jsem ji odmítla poslouchat. Mě by hlavně zajímalo, jaký ke mně měla doopravdy vztah v době, kdy jsme pracovaly na stejném pracovišti a kdy se zdálo, že je osudem těžce zkoušená. Zajímalo by mě totiž, jestli její vztah byl od počátku, anebo téměř od počátku, vypočítavý, anebo jestli mě vůbec měla někdy opravdu ráda a udělala by pro mě totéž co já pro ni, kdybych to potřebovala, a také, jestli opravdu byla taková chudinka, jak se zdálo. Mockrát ti děkuji za rozbor našeho vztahu v prvních letech našeho přátelství.

Rozbor:

Ahoj, tvé kamarádství bylo na počátku klasickým příkladem "spasitelského syndromu" ve vztahu. Na obrázku to uvidíme velmi zřetelně:

Tvoje aura je vlevo, aura kamarádky vpravo. Opravdu jsi se setkala se ženou, která byla velmi vyčerpaná a oslabená. Druhé pole poukazuje na prudký stres. Aura je bledá a mdlá. V oblasti krku je blok. Tato žena byla toho času zakřiknutá a plachá, moc se neprojevovala. Tvé pole je mnohem silnější. Ze solární pleteně vysíláš silnou spirálu, která v tomto případě nevysává, spíš "nabíjí baterky" tvé kamarádce - hromadí velký žlutý oblak energie v jejím poli. Z tvého srdce jde silné vlákno přímo do srdce tvé kamarádky. Nebylo nic, co bys pro ní neudělala. Když jsi za ní bojovala, cítila jsi se skoro nepřemožitelná. Zelená barva však zároveň překrývá tvé oči. To by se dalo přeložit jako zaslepenost dobrou vůlí, nezdravým chtěním pomáhat. Vytvořila sis k ní příliš silné pouto. Doslova jsi jí dopovala svou vlastní silou. Pocit, že jí zachraňuješ a povzbuzuješ, ti dodával velké uspokojení, sílu a emocionální motivaci. Aura kamarádky vůči tobě vykazuje mnohem menší aktivitu. Solární nitka je velmi slabá, citová nitka zcela chybí. Vůbec je zajímavé (a alarmující), že její srdeční oblast je "prázdná", téměř bez aktivity. Silné propojení probíhá jen na komunikační úrovni. Všimněme si, že její komunikační spirála se obtáčí kolem tvé hlavy. Zde kresba tedy naznačuje balamucení slovem. Tvá kamarádka ti říkala mnoho věcí zkresleně. Informace podávala tak, aby působily v její prospěch, ovlivňovala cíleně tvé myšlení. Oblast hlavy je překryta šedým závojem. Jedná se tedy o ženu dvou tváří. Tvář, kterou ti nastavila, byla spíš aktuální role, kterou použila, aby získala podporu a přízeň. V případech, jako je tenhle, může osoba (ač v oslabené pozici) skrývat svou skutečnou povahu a záměry velmi dlouho. Umí být trpělivá.

Vzhledem k tomu, že si tvá "kamarádka" k tobě za celou dobu nevytvořila žádné citové pouto, nedá se mluvit o přátelství. Je to pouhé přijímání pomoci a podpory za účelem vlastního posílení. Sebedramatizace jí slouží jako nástroj pro udržování takového vztahu a dělá dojem, že dotyčná žena je velmi citová a emocionální osobnost. Ve skutečnosti je to jen maska. Jde o chladného člověka, který se živí energií druhého. Energii však neodebírá prvoplánově (agresivitou). Volí rafinovaný způsob klamáním a zatajovanáním faktů. Vytváří o sobě falešný obraz plný křivd a polopravd, aby měl záruku, že druhá strana mu neřekne "Ne" a bude mu dobrovolně k dispozici. Pokud kamarádství s takovou osobou skončí a člověk náhle pociťuje úlevu a odlehčení, je to neklamným znamením, že se zbavil nezdravého vztahu, který mu bral energii.

Odpověď: To mě ani moc nepřekvapuje. Kdysi by mě to asi dost zabolelo, ale můžu si za to sama, dobře mi tak :-D!