Osobní temperament Arábie

10.04.2023

Z dalších žádostí o vyhodnocení osobního temperamentu bych ráda předložila zajímavou ukázku mé blízké kamarádky Zdenky

Typologie osobnosti: Arábie

Symbolickým prototypem Arábie je žena, která budí dojem skvostného drahokamu uprostřed koruny s filigránovým zdobením. Tím se naznačuje, že tato dáma je ozdobou - jakýmsi zlatým hřebem svého vlastního šperku. Na její hlavě se nachází monumentální okrasná koruna a ona sama se skvěje uvnitř jejího středu. Je zosobněním mocichtivé povahy, která se, děj se co děj musí utkávat s nepřízní osudu, aby mohla znovu zazářit a být velkolepá, jak je jí dáno do vínku. Je to opulentní charakteristika, která je vždy svým vlastním středobodem - okázalá krasavice, pyšnící se sama sebou, hrdá na to, kým je. Proto velmi ráda na sebe strhává pozornost a příčí se jí upozaděnost, přespřílišná skromnost, sebeodříkání a ustrašenost, tedy vlastnosti, které tato silná žena vždy odhazuje ze své cesty, aby se znovu chopila svého žezla a skvěla se v přepychovém blahobytu, který je harmonický s jejím živelným temperamentem. Těší se z obdivu všech, kdo její blyštivost přirozeně uznávají a těžko unáší způsob života, jehož náplní je pouhá prostoduchost každodenní rutiny, protože miluje přepych a okázalou prezentaci svého Já.

K velmi příznivým sklonům v její povaze lze přisoudit především schopnost být atraktivní a atraktivizovat vše, co k ní náleží. Je to jakási schopnost okouzlovat ve svém dojmu a v oblíbených činnostech, které miluje. Pokud jde o lásku k povolání záleží, kterak se její duše dokáže nadchnout pro vykonávanou činnost, protože pokud ano, obvykle svým zájmem a osobním kouzlem dokáže nadchnout taktéž všechny okolo, a verva, s níž se pouští do díla, je silným magnetem, co přitahuje úspěch i prosperitu.

V jádru jejího prototypu je přítomen i stinný obraz - žal Královny pouštní říše. Je to jakési vnitřní přesvědčení, že muž je pánem jejího srdce a má právo nakládat s ním podle svého, nehledě na oddanost své ženy - družky. Jde o sebezničující artefakt "ženy z harému" - tedy vnitřní konflikt: touha být ta jediná a vyvolená, a přesto být jen jedna z mnoha.

Přesto, že její odhodlané srdce doslova žhne žárem arabské noci a rozpáleným pískem pod jejími chodidly, uvnitř její duše je všechen ten oheň skrápěný slzami, co proplakala, čekající celé noci, zda to bude právě ona, kterou si její pán - Paša, či Sultán, vybere, aby alespoň na malou chvíli zažila v jeho náruči pocit lásky a především prvenství - být ta jediná. Je to bolavá rána, co neodbytně trápí její jinak sebevědomou osobnost, protože v podvědomí stále trvá na svém, že pro lásku je ochotna marně čekat mnoho bezesných nocí a promarněných dnů, kdy odhodí vše, na čem si dříve trvala a oddává se bezútěšnému, sebezničujícímu žalu.

Proto není vůbec dobré a žádoucí, aby se tato překrásná, moci schopná osobnost kdykoliv obětovala pro lásku, jelikož má pro to škodlivé a sebedestruktivní předpoklady. Není v jejím zájmu se pohroužit do sabotáže vlastních kvalit pro kohokoliv, kdo neuzřel ten vzácný drahokam ve středu koruny své Arabie a nedokázal správně odhadnout jeho cenu!! To je výzva pro tento bujarý temperament ženy, co by sama vlastní rukou byla sice schopna vystavět monumentální chrám třeba v centru Alžíru, a v zápětí by ho tou stejnou rukou mohla celý zbourat na prach, jen pro tu štvavou potřebu rozlámat své srdce na padrť, když ho někdo nehodný už předtím nalomil vejpůl...

Potravinová typologie jako inspirace pro kuchařské umění:

Typ Orient - Arábie. To znamená, že jde o konstituci, která vyžaduje stravování, jež je příznačné pro oblast Turecko, Irán, Irák a přidružené oblasti. Jde o podtyp stravování makro- bio-tika. Prosím nezaměňuj to s evropským zlozvykem všechno převařovat a jíst vlastně jen ovoce a zeleninu ve vařící formě. Makrobiotika v původním podáním spíš vyvažuje živlové kvality v těle a její doména je, že VAŘÍ Z PŮVODNÍCH POTRAVIN a nepoužívá polotovary, nebo jen minimálně.

Jde o kuchyni, napodobující styl stravování v zemích, které jsem psala výše. Egypt je do toho zahrnutý jen okrajově. Jedná se ale o blízkou oblast. Dále je třeba zdůraznit, že z mas se vepřové vyskytuje jen málo a není vhodné, lepší pro tento typ stravování je jehněčí, skopové, kuřecí, krůtí, okrajově pak hovězí a rybí. Tedy preferovat bílá masa, nebo mladá masa - tedy libová.

Vhodná je především fermentace a vaření potravin - tedy zelenina, co prošla varem, nebo zavařená zelenina, ovoce totéž. Není nutné preferovat příliš syrové pokrmy. Z doplňků jako je dresing, jsou nejvhodnější a typické jogurtové a kefírové zálivky, lepší než tradiční majonéza a tatarská omáčka, příznačná pro náš konzum. Sýry používat pouze kvalitní, zcela vyškrtnout polotovary typu eidam, nebo hermelín. Tento typ vyžaduje zelenino-masové polévky v neomezeném množství a je možné i vhodné podávat dva chody - první polévku, pak hlavní chod. Znamená to velkou kreativitu v kuchyni, ale výhoda je, že arabská kuchyně je užívá velké množství koření a je vydatná, přesto je velmi svůdná a pestrá. Ještě jedna poznámka - arabská konstituce je nesnášenlivá k alkoholu. Pokud se tato typologie rozhodne hubnout, vždy (stejně vhodně jako u jiných typů) je lepší dávat přednost přeměřování v pase, nikoliv drancovat svou psychiku vážením se na váze. Zde bych doporučila, aby si každý dělal věci zcela po svém, ale je vcelku známo, že zdravé stolování napomáhá na prvním místě formování postavy, což má za následek pomalé (avšak zdravé)ubývání centimetrů, a nenahrává úbytku svalové hmoty, jako třeba v případech, kdy se lidé mučí zbytečným hladověním... V případě, že se někdo chce inspirovat temperamentem Arábie a něco pohubnout v pase a bocích, vřele se doporučuje orientální tanec:-)

Odpověď:

Jééé, Verunko, ty jsi jako vždy úúúžasnááá :-) Trefilas to přesně. Moje milované břišní tance atd atd, moje cesta do Turecka a totální eufórie z té země. A moje rozdrcené srdce na prach mnoha muži, kterým jsem dala právo veta nad mým srdcem jako by mali být jeho absolutním pánem. Jsem kráva, vím. Ale arabská kráva :-DDD Ale poučím se. A celý ten rozbor na mě prostě sedí, máš naprostou pravdu! A koukám na to jak blázen, jak krásně to umíš sestylizovat a jakou máš skvělou rétoriku. Obdivuju Tě v tom a i v jiných mnoha věcech moje vědmo :-) Ty fakt umíš tak krásně psát. Jako bys mi viděla i do paty i do žaludku i do celého mého srdce. Vlastně jak jsem ve znamení lva, tak i ten popis by na to moje znamení (a tedy na mě) seděl, viď? A ten alkohol nesnáším jako arabové. Děkuju ti moc!!!