Odešla jsem od partnera, byla to chyba?

26.08.2020

Dotaz:

Dobrý den, Veroniko. Rozešla jsem se před rokem s přítelem a někdy pochybuji, jestli jsem udělala dobře. Ten vztah byl docela dobrý a rozuměli jsme si, ale po čase už mi připadal bez smyslu a bez lásky. Bylo to soužití dvou přátel. Bývalý přítel je taky náladový a má svůj rozum hodně nerad dělá změny. Byl na mě hodný to neříkám, ale asi mi v tom vztahu něco chybělo. Chci se s vámi poradit, jestli jsem neudělala chybu, možná že jsem měla být vděčná že ho mám. Ve svém věku už nemám tolik možností k seznámení. Někdy si zavoláme a cítím nostalgii a chuť se vrátit. Děkuji velice!


Rozbor:

Dobrý den, podívejme se na váš obrázek:

Vaše aura zleva (i partnerova zprava) fungují, jako samostatné jednotky. Provázky, které vás k sobě svého času citově a emocionálně vázali, jsou nyní přetržené. Ochable a vyhasle tak nějak "povlávají" vzduchem. To je obraz vztahu, který už nabídl všechno, co měl a nyní není ani na jedné straně motivace a elán, pokusit se dodat novou jiskru, co by zažehla vášeň a lásku.

Na straně přítele je zřetelně znát jeho zatrvzelý postoj i názory. Jedná se o muže, který potřebuje mít pravdu a jeho názory jsou pevně dané. Silné ego mu brání flexibilně přijímat jiný pohled na věc. Jeho snaha "být svrchovaně nad věcí", mu dodává určitou sebejistotu a pocit nezranitelnosti. Ve vašem vztahu se příliš dlouho nic neměnilo... Ze vzájemné vazby se postupně staly stojaté vody a váš společný příběh se točil v kruhu rutiny - podobně jako film, zaseknutý na jedné pasáži, co běží stále dokola, až do úmoru. Proto jste začala být alergická na jeho zvyky a chování (což je klasická "ponorková nemoc"), podstatou vašeho roztrpčení však byl ve skutečnosti fakt, že vaše partnerství uvadá a nerozvíjí se.

Na verbální spirále vidím, že po určitém čase jste začala mít pocit, že už si s přítelem nemáte co říct. Nebo možná, že jste si už za dobu vašeho vztahu všechno řekli a komunikace začala zkrátka váznout. Ale ani to nebylo příčinou rozpadu této lásky... i když o lásku šlo hlavně z vaší strany. U vašeho přítele se tvořila jen malá citová květinka vůči vám. To znamená, že se velmi snažil k vám být milý, ale nedokázal vás naplno milovat. Vy jste to cítila a velmi vás to frustrovalo. Přítel za to však nemůže. Trn v jeho srdci naznačuje staré zranění, díky němuž zablokoval své citové pole a spontánní projevy lásky. Už se nedokáže otevřít a jít do vztahu naplno. To se bohužel některým lidem stává...

Na závěr mohu k vašemu dotazu říct, že pokud toužíte po plnohodnotném naplnění, u tohoto muže ho již nenajdete. Mohli byste společně prožívat ještě mnoho let v poměrně harmonické interakci, tato vazba by však postrádala TO PODSTATNÉ - citovou výměnu a schopnost se společně na něco těšit. Někdy je lepší dát šanci novému vztahu s nadějnou vyhlídkou na hlubší pouto, než z pocitu strachu setrvávat tam, kde přestáváte pociťovat motivaci do dalších dnů. Udržujte s přítelem kamarádský kontakt, ale věřte svým pocitům, co vás vyhnaly z tohoto svazku. Nostalgie, jakou vnímáte, je dána mlhavou vzpomínkou a současným stavem samoty, jaký zažíváte po odloučení. Nemohu však říct, že by se jednalo o směrodatnou emoci. Váš vztah už naplnil své maximální možnosti. Nebyla-li jste v něm šťastná, musíte hledat novou lásku a směr života...

Odpověď: Jsem v šoku tou přesností, s jakou jste popsala náš vztah. Máte obdivuhodný dar! Velmi se mi ulevilo protže jste přesně potvrdila, co jsem cítila. I s tou samotou máte pravdu. Měla jsem výčitky, že jsem si sama pokazila život a teď vím díky Vám, že to není pravda. Posílám platbu a budu Vás všude doporučovat! Děkuji ze srdce!!!