Malý pohled do duše: Osobní temperament

31.03.2023

Ráda bych předestřela, že nejsem v žádném případě odborník na životosprávu a stravování, následující řádky jsou spíše inspirativního charakteru. Vyhodnocení osobního temperamentu je jakási orintační charakteristika daného člověka, způsob, jak se jeho Já reprezentuje přes jeho tělesnou schránku.

Dotaz:

Milá Verunko,
myslím na Tebe  častěji než píšu, i když zpravidla píšu, tehdy, když něco od Tebe potřebuji. Tak snad se nezlobíš:). Jednak bych Ti ráda napsala, jak se se mnou věci mají a druhak Tě poprosila, zda bys mi také, budeš-li mít chuť a čas, udělala typologii stravování. Zdenička pěje ódy a já se celý život stravuji tak všelijak. Jednou lépe, a spíše špatně.


Rozbor:

typologie osobnosti: Jižanská kráska - romantická dáma s dívčím temperamentem, z dobře situované, však ryze konzervativní rodiny, která je vychována v centru mravního konfliktu. Její kroky řídí vnitřní mravokárce.
podobenství: období války Sever- Jih, střed dvou protilehlých sil uvnitř duše: Tedy vnitřní touha udělat cosi, co je zároveň zapovězeno. Také "promarněné mládí"

Typ ženy ve vnitřním mravním konfliktu bez možnosti rebelie, jelikož na dobré pověsti závisí její přežití.

Jde o typ osobnosti, kde v případě ženy převládá konzervativní a submisivní přístup k životu, jemuž je od dětství vyučována a vystoupení z této role je pro její nejbližší okolí morálně nepřijatelné, nehledě na to, zda je správné, či ne. Ráda je středem zájmu ve svém bydlišti a přispívá k blahu obyvatel. Je to kulturně aktivní, dobře angažovanou osobnost, která je však drcena vahou předsudků a intrik v konzervativní společnosti, jejíže je součástí. Postavení ženy je podmíněno jejím dobrým jménem, obává se znelíbit a společensky znehonotit, proto (nehledě na své kvality) si dovoluje aktivity jen v rámci, které její kultura a okolí schvaluje, jako přiměřené. Tato typologie předurčuje povahu, která má potíže vypořádat se s předsudky svého okolí a proto raději volí cestu nejmenšího odporu. Její osobnost je náchylná k neadekvátním reakcím, kdy dlouho snáší vlastní společenskou přetvářku, aby pak "vybuchla" v nekontrolovatelné hysterii. Je to reakce na dlouho potlačované emoce, které si tato povaha nedovoluje často vyjádřit přirozeně ze strachu z veřejného zostuzení. Každopádně, její charakter je tvrdošíjný a vytrvalý, houževnatý, leč se sklonem ke konzervativnímu-sterotypnímu řešení za každou cenu, to bývá na překážku. Důsledkem plnění zaběhlých povinností bez možnosti rozletu, je ztráta vnitřní svěžesti a nadměrná plačtivost-nostalgie.

V podvědomí se nachází strach z vyobcování z daného společenského celku a především OBAVA Z POŠPINĚNÍ DOBRÉHO JMÉNA, jelikož její ženská podstata je vychována pouze pro plnění role, která se od ženy v její pozici očekává.

Má podprahové nutkání překonat hendikep, který se nevyřeší okolnostmi, ale změnou sklonu v její povaze. Tam je přetrhnutí otrockých pout, které ji svazují s předsudky okolí. Vítaná změna je vybočení z mnoha návyků, které jakoby předurčují její osud, ale ve skutečnosti pouze nutí tuto povahu jednat stereotypním stylem, a točením se v začarovaném kruhu. Jde o zcela novou cestu, která NIC NEPŘEDURČUJE, pouze vítá nové zážitky a zkušenosti. Jako vhodná se nabízí výuka nových jazyků, komunikace se zahraničím a získávání neotřelých zkušeností, které pomáhají vybočit z otrocké závislosti na své pověsti nomen omen - jméno jako osud. Závislost na své dobré pověsti, nebo její ztrátě, je hlavní brzdou pokroku této typologie.

Tato typologie vyžaduje spíš než změnu okolností - jídla, změnu chování - smysl stolování.
Zde není vyžadována radikální změna stravování na prvním místě, spíše se doporučuje změnit účelnost stolování tak, aby zavládla v duši opět romance a vytříbený vkus.
Strava má dle typologie vystihovat jistou střídmost(menší dávky jídla) a především konzervativní a okrasnou úroveň stolování, která jakoby připomíná této typologii její úroveň a důstojnost. Skladba se nijak zvlášť neliší od středoevropské kuchyně, ale je vhodné zmírnit množství masných produktů a jakýchkoliv umělých dochucovadel, ideálně vynechat polotovary. Mléko a výrobky z něj je doporučeno jen v mizivém množství kvůli hormonální disbalanci. Specifická potřeba se týká hlavně stolování a atmosféry. Přesto, že nejde přímo o jídlo samotné, je vhodné uvažovat o konzervativním stolování na úrovni - tedy využívání okrasných příborů a sváečního nádobí a ubrousků, krásného aranžmá na stole, dodat si odvahy a vytříbit si co nejžádostnější atosféru při stolování i při běžném dnu. Tato typologie netíhne ani tolik k jídlu jako takovému, spíše k poutavé atmosféře romantického stolování - musí do stolování zařadit atmosferické prvky - jako jsou svíčky, ozdobné sety nádobí atd, byť by se jednalo o stolování v jednom člověku.. Tato povaha tíhne k jakési rituální atmosféře aristokratické tabule ze starších dob, která blahodárně působí na jejího ducha. a vyloženou nutností je, požívat vícekrát denně menší porce jídla, nikoliv mocné porce naráz, které vystihují selský styl života, a jsou pro tento typ ubíjející na těle i duchu. Proto i hlavní chod má být střídmé velikosti, s předkrmem či dezertem. Hlavní chod se má odehrávat nejpozději do 18 hodiny, později unavuje zažívací trakt.

Tato typologie vyžaduje primárně povzbuzení svého něžného dívčího půvabu a svěžesti, a proto jí náleží stolování, které co nejvíce připomíná romantickou večeři milenců. Proto jsou zapovězeny veškeré otupující pokrmy, a potravinové "odrhovačky" - tedy "veškerá selská přízemní jídla"..guláš s pěti, chleba se sekačkou, ..a jiné:-D se nedoporučují!
Jelikož hrubě urážejí romantické založení tohoto temperamentu a vzletného, zvídavého ducha této typologie. Klíčová je svěžest, proto i po jídle má následovat pocit mírného hladu, nikoliv plné nasycení a otupení mysli.

Jako orientační kompas je nejvhodnější volit smyslnné, střídmé(malé porce) a delikátní pokrmy, které by si tato typologie vybírala pro romantický piknik ve dvou!! - vyzkoušet na minimálně 2 měsíce. Pokrmy jednoznačně volte tak, jak by se stravovala mladá dáma, očekávající každou chvíli příchod svého milence. Ke každému jídlu je možné přidat doplněk ve formě ovoce, kompotu, či salátu, kombinované pokrmy nejsou na překážku..

Odpověď:

Milá Verčo, to tak sedí! Jsi úžasná. Je tak krásně napsané. Fascinuje mě forma i jazyk. A obsah, to jsem celá já! A to jsem si myslela, že jsem severský typ ani nevím proč. Ten můj věčný vnitřní konflikt. Kontrolování se.a strach neudělat něco špatně, tak raději nedělat nic 🙈 mám vyzkoušeno, že mi vyhovuje, co se jídla týče, jíst méně a 5x denně lehčí jídla. A teké jsem si koupila nový hrnek s podšálkem, jak z nějakého čajového dýchánku. A v podstatě se mi líbí nosit šaty jen se schovávám v kalhotách. Musím si to přečíst víckrát a v klidu. Z celého srdce, Verunko, děkuji!!❤️