Kolegyně v práci

23.01.2022

Dotaz:

Dobrý den Verunko,

Chci Vás požádat, zda byste mi mohla nakreslit vztahový obrázek mě a mé podřízené , která dříve bývala mojí
kolegyní a doufala jsem, že i přítelkyní. Mám pocit, že ať dělám, co dělám (a chci od ní jen její práci učitelky naší MŠ, kde jsem já od určité doby -2.rokem - ředitelkou), nedokážeme se shodnout a vznikají mezi námi třecí plochy, které jsou určitě pro obě nepříjemné. Trápí mě to, protože jsem se vždycky jí snažila pomoci a vycházela jsem jí vstříc, tak, jak potřebovala a dělala jsem to pro ni ráda, takže jí to nevyčítám, ale mám pocit, že mě od doby, co jsem se stala její nadřízenou, vnímá jako nepřítele. Mám pocit, že s mladší kolegyní, s níž pracuje ve stejné třídě dětí, se "paktují" proti mě a já uvažuji, že je rozdělím a Katku dám do jiné třídy k jiné kolegyni, a to nejen kvůli paktování, ale i proto, že i jí to tam bude se staršími dětmi
lépe svědčit. Nevím, jestli jste z toho moudrá.Ještě bych Vás moc ráda poprosila o výklad karet (pokud je to možné) na naše
bydlení - Hrbkovi. Například, zda se nám podaří bydlet ve svém (máme pronajatý řadový dům a je možné, že se budeme
muset vystěhovat a nevíme kam ani kdy ani zda).


Rozbor:

Dobrý den, vaše situace - a kresba, je učebnicovým příkladem vyloženě poziční rivality. (viz obrázek)
Nevím, jak váš vztah vypadal předtím, než jste byla dosazena na vedoucí pozici, ale podle znaků, které kresba vykazuje aktuálně, nešlo o přátelství ani tehdy. Šlo nejspíš o slušnost a kolegialitu, ale přátelství to nebylo, tento vztah byl spíš ve stylu "podporujeme se, protože jsme na stejné lodi". No tehdy jste obě byly průměrnými členy posádky (samozřejmě obrazně - nijak neurážím náročné povolání učitelek!), ale později se z vás stal kapitán, a vaše kolegyně je stále řadovým námořníkem, který dál drhne podlahu v kajutách, jako otrok.
Vím, zní to nepříjemně, ale TOHLE JSOU PŘESNĚ JEJÍ POCITY VŮČI VÁM!
Vaše aura (vlevo), vykazuje ohromnou mentální aktivitu, a ve zhuštěné srdeční oblasti vidím, že jste na sebe velmi hrdá. Dokázala jste opravdu hodně a stálo vás to mnoho sil a psychického vypětí. Vaše kolegyně (vpravo) tuhle změnu ale nedokázala přijmout a unést. Ze stavu její aury je poznat, že se cítí nejen méněcenná ohledně své pozice, ale zároveň vám zazlívá finanční posun a vůbec vaši vnější pozici jako takovou - myslím tím společenský post, který vás pasuje do role "té důležitější". Vidím, že některé věci vám dělá jakoby naschvál a vás to provokuje. Naježení v oblasti druhého, čtvrtého a pátého pole ukazuje, že o vás šíří za zády pomluvy a snaží se shazovat vaši autoritu. V jejích očích jste se změnila, jste povýšená a je potřeba na to poukázat. Takový postoj má tahle žena. Zároveň má velmi slabou solární pleteň. Domnívám se, že neshody, které mezi sebou máte, jsou jen nepatrným střípkem jejího skutečného vzteku, který je před vámi schopna projevit. Raději své emoce drží pod pokličkou a ventiluje je za vašimi zády. Určitě mi rozumíte... I když jí oddělíte od kolegyň, které s ní tyto pomluvy sdílejí, nedosáhnete valného výsledku. Jde o nezpracovanou závist, vyvěrající z pocitu méněcennosti. Mezi vámi už není žádné pouto.
Obě dvě jasně cítíte, že změna vašeho postu vytvořila nepřekonatelnou bariéru. Tak to bohužel je.
Doporučuji vám, abyste se příliš tímto tématem netrápila. Zachovejte si nadhled a těšte se z plodů své práce. Pravá přítelkyně by vám takovou pozici přála. Vzhledem k vaší nové situaci se budete muset vyrovnat s faktem, že se stáváte trnem v oku lidem, kteří by se rádi viděli na vašem místě. Já ale z kresby vidím, že svou pozici zastáváte velmi zodpovědně, máte na sobě hodně starostí a nároků. Vaše bývalé kolegyně však vnímají jen pozlátko vašeho postavení.
V tomto případě se úspěch zkrátka neodpouští a proto se pokuste jejich útoky brát z tohoto pohledu. Nesnažte se usměrňovat jejich chování pozičním nátlakem. Je to zbytečná práce. To, co jste si vydobyla, vám vzít stejně nemohou. A pomluvy jsou jako vítr...je těžké je nějak uchopit, nacpat do truhly a zamknout:-)
Berte tuto situaci spíš jako lekci a poučení o PŘÁTELSTVÍ versus "přátelství"..
Co se týká vašeho bydlení, ve výkladu je stagnace. Situace je vleklá, prozatím se nic nového nerýsuje. A doporučuji nebrat žádná unáhlená řešení. Není zatím vhodný čas. Když tak mi napište později, až bude situace víc "zralá".