Důsledky spirituálního "úletu"

22.07.2020

Dotaz:

Dobrý den paní Zikanová.

Mám velké problémy, které souvisí podle mě s neuzemněností a také nevím, jestli ve mně není nějaká cizí entita. Popsala bych sebe jako aktivního duchovního hledače, kdy jsem před devíti lety začala chodit na seberozvojové duchovní semináře k jednomu duchovnímu učiteli. Byla jsem nadšená, protože jsem zažívala krásné stavy. Nicméně před pěti roky se mi stalo, že jsem začala vrchem mizet z těla. Tenkrát jsem proplakala celý víkend a do těla jsem se naštěstí vrátila. Asi rok na to se mi to stalo znovu, tentokrát jsem vyklouzla z těla spodem poté, kdy jsem si velmi silně přála narodit se znovu..... Prosím, neptejte se mě proč a co jsem si vlastně myslela... Dva roky jsem žila (spíše přežívala) s pocity podobnými depersonalizaci. Pořád jsem chodila na semináře, protože jsem doufala, že se zase do těla vrátím. Před rokem opět po duchovní práci jsem se konečně spojila s něčím, co bych nazvala svou podstatou, ale bohužel zároveň s tím jsem prožívala velké strachy z "podsvětí". To se srovnalo a já se začala zase vracet do těla, i když vždy jen na chvíli, ale bylo to pro mě jako zázrak. A ve chvílích, kdy jsem se sice necítila fyzicky v těle, jsem pořád měla spojení se svou podstatou.

Na semináře jsem úplně přestala chodit. Jenže od ledna se situace začala zase zhoršovat (ocitla jsem se v čisté energii strachu, děsu a od té doby to šlo se mnou zase z kopce). Dokonce jsem si přála umřít. Momentálně zatím spojení se svou podstatou cítím (i když někdy na chvíli pociťuji velké prázdno), cítím se nehmotně, v hlavě nebo za hlavou zezadu a za krkem vnímám otřesy. Také se vyhýbám lidem, protože se mi často motá hlava a delší interakce s lidmi mě někdy vyčerpává. Zapomněla jsem napsat, že ten můj stav je velice proměnlivý a cítím různé energie, někdy bubliny nebo bublinky a jakousi membránu. Mohla byste se na mě prosím podívat? Někdy mám pocit, jako by mě něco, někdo okupoval a že to je ten důvod, proč se necítím fyzicky. Ale samozřejmě to nevím. Vlastně nevím už vůbec nic. Je to velmi náročné. Momentálně jsem na antidepresivech a to jsem byla vždycky člověk, který miloval život. Můj příběh zveřejnit můžete, jen prosím beze jména.


Rozbor:

Dobrý den, děkuji moc za vaši důvěru a také za souhlas k anonymnímu zveřejnění. Vaše prožitky, co popisujete, jsou ve vztahu k nadměrným duchovním praktikám příkladnou ukázkou toho, jak se takový člověk opravdu cítí - co prožívá. I když navenek jeho stavy vypadají velmi bizarně. Chci upozornit, že valná většina takových zážitků jsou pouhé vnitřní projekce. Ačkoliv člověku, který je prožívá, se jeví naprosto reálné. Píšu to proto, že někteří lidé, co tyto stavy zažívají, se mylně domnívají, že je jejich projekce někam dovedou - k nějaké klíčové informaci, pochopení své podstaty, jádra bytí atd... Po čase však člověk zjišťuje, že čím hlouběji se ve svých zážitcích dostává, tím víc je vtažen do ohromného "víru", který ho nikam nedovede. Točí ho na místě stále dokola, jen jeho rychlost se zvyšuje až za neúnosnou mez. Vnitřní stavy se pak začnou podobat pouťové atrakci, která je na chvilku velmi vzrušující, protože nabízí zážitky za hranicí běžné reality. Nikdo vás však neupozornil, že z této atrakce nelze sestoupit! A z původního vzrušení vzniká závrať a noční můra.

Vaše aura je evidentně v tomto stavu "spirituálního úletu", popsala jste to sama ve svém emailu úplně přesně. Kořenový systém je "vytržený" mimo osu, oblast hlavy se stáčí do strany a "ujíždí" kamsi do neznáma. Aura je oslabená a uvnitř jednotlivých polí se hromadí odpadní energie. Vy v tomto stavu reagujete extrémně přecitlivěle na všechny smyslové podněty. Nervový systém je přetížen. Cítíte se, jak "svlečená z kůže". Pochopitelně je vaše aura velmi zranitelná, proto se podvědomě obáváte cizích entit. 

"Depersonalizace", neboli vyšinutí mimo rámec vlastní identity, je dalším jevem, který "úlet" provází. Dalo by se to zhruba popsat jako stav Ducha mimo tělo. Stav bez-hraniční, nedefinované existence, zpočátku tak příjemný, později nesmírně zničující a vyčerpávající. V určitém stadiu jsou antidepresiva jedinou možností, jak tyto stavy umírnit, aby se člověk mohl po krůčkách znovu usebrat a vpravit do reality. Pomoc lékařů je nutná a někdy nevyhnutelná. Vy jste udělala velmi dobře, že jste odstavila veškeré praktiky spirituálního charakteru. 

Jen doplním, že i meditace mezi tyto praktiky patří! Stav neuzemnění může extrémně zhoršovat a málo lidí o tom ví. Pozor tedy i na toto.

Ráda bych vás uklidnila. Vaše aura je sice ve stavu neuzemnění, ale viděla jsem mnohem horší případy, než je ten váš. Jste nyní sice oslabená, ale ve skutečnosti jste silná osobnost. Tu sílu a vůli v sobě potřebujete znovu probudit! Musíte se stát znovu pánem svého těla, mysli a života. Nepochybuji tedy o tom, že postupně se dokážete s důsledky vypořádat a budete znovu šťastná a vitální žena, jak tomu bylo dřív. Tím se dostávám k původu vašich potíží a vašemu příběhu:

Podle kresby vidím, že jste oduševnělá žena, vaše snaha o sebezdokonalování byla proto nevinná, bezelstná. Je přirozené, že právě člověk jako vy, tíhne k seberozvoji. V úvodu rozboru jsem mluvila o "víru", který vtáhne duchovně hledajícího člověk do svých osidel. Když jste začala chodit na duchovní semináře, dostala jste se do takzvaného "oka hurikánu". Je to místo uprostřed toho víru, kde vládne nepopsatelný klid a ticho. V této fázi jste ještě netušila, že něco není v pořádku. Je to fáze, kdy je člověk nesmírně povznesený, prožívá počáteční "nadpřirozenou" euforii, jako by se vznášel. Pak ho vír postupně začne vtahovat. Nevím, jaké praktiky se na seminářích (kam jste docházela) provozovaly, ale dle kresby NEBYLY původní příčinou vašeho současného stavu. Pouze prudce zhoršily určitou vnitřní nerovnováhu, která už v té době u vás byla (v menší míře) přítomna.

Ten počátek jsem našla o několik let dříve. Důkladně jsem si prošla stav aury napříč časem (podle údajů, které jste mi poskytla) a domnívám se, že bodem, kdy došlo k prvnímu psychickému rozkolísání a který je kořenem vaší nerovnováhy, byl POROD vaší dcerky. Zřejmě i proto vaše současné stavy provází mnoho projekcí, které by se daly nazvat "porodními obrazy". To je můj pohled na vaši situaci a věřím, že vám bude nápomocný. 

Obecné pokyny pro všechny v podobné situaci:

Zaprvé - přestaňte s veškerými duchovními aktivitami - myslím tím naprosto všemi a toto pravidlo neporušujte v žádné situaci.

Zadruhé - neanalyzujte prosím své nadsmyslové stavy a vjemy - jsou totiž zavádějící - FALEŠNÉ. Je to důsledek vychýlení ze zdravého módu. Když se je budete snažit chápat a zkoumat, budete ještě více zabředávat do problému, ze kterého se snažíte dostat.

Zatřetí - pokud máte (nebo si najdete) odborníka, který vám s tímto bude pomáhat, celý proces to může urychlit. Doba, za jakou je člověk schopný se stabilizovat, je velmi individuální.

Začtvrté - pokuste se cíleně věnovat praktickým věcem, fyzickým činnostem a řešení vyloženě reálných "věcných" témat, to vás bude nutit se rychleji adaptovat zpět do normálního života a reality.